SVKRI nekada i sada

Sveučilišna knjižnica Rijeka ove godine obilježava 397. godišnjicu svojega postojanja. Koliko se toga promijenilo do danas? Što nam knjižnica nudi?

Sveučilišna knjižnica Rijeka najstarija je obrazovna i kulturna ustanova u Rijeci. Počeci njezina djelovanja vezani su uz isusovački red, koji 1627. godine osniva kolegij i gimnaziju, u čijem je sastavu bila i knjižnica. Godine 1892. dobiva naziv Biblioteca civica te se profilirala kao opće-znanstvena knjižnica. Nakon Drugoga svjetskog rata nazivala se Naučna biblioteka, a osnivanje Sveučilišta u Rijeci 1973. godine znatno je potaknulo razvoj knjižnice. Osamostaljenjem Hrvatske 1995. godine dobiva novi službeni naziv koji i danas poznajemo – Sveučilišna knjižnica Rijeka.

Danas možemo reći kako Sveučilišna knjižnica, osim knjižnične, izdavačke i kulturno-obrazovne uloge, promiče i identitet sveučilišta, grada Rijeke i regije kroz upoznavanje javnosti s njihovom pisanom baštinom, koja se čuva u fondovima.

U svojemu fondu čuva baštinske zbirke, obvezne primjerke građe tiskane od 1949. godine u Hrvatskoj, knjige, periodiku, sveučilišne udžbenike te doktorske disertacije, a uz to sadrži i online časopise.

U redu, sve to u teoriji zvuči lijepo, no što današnji student može iščitati iz ovih informacija? Što to Sveučilišna knjižnica konkretno može ponuditi studentu kada odluči kročiti u njezine prostore?

  • U slučaju da ste student Sveučilišta u Rijeci, upis je besplatan. Sve što trebate ponijeti je važeću studentsku iskaznicu.
  • Upisom dobivate prava na određene
  • Za potrebe dobivanja određene građe, ispunjavate narudžbenicu – ako ste u žurbi, narudžbenicu možete ispuniti i prije nego uđete u naše prostore kako bi vas knjiga odmah dočekala.
  • Pritom pripazite – neke knjige možete koristiti izvan knjižnice, a neke su predodređene samo za korištenje u prostoru čitaonice. No ne brinite – u tom slučaju možete fotografirati ili besplatno skenirati potrebne stranice (možete ponijeti svoj USB ili ako ga kojim slučajem zaboravite – skenirano možemo poslati na vaš e-mail).
  • U slučaju da vam treba pomoć u vezi korištenja ili pretraživanja određene građe, uvijek se možete javiti dobro raspoloženim knjižničarima osobno u prostoru posudbe i informacija, telefonski na broj: 091 245 0007, a ako ste malo sramežljivi možete se javiti i putem e-maila: informator@svkri.hr (jamčimo brzi odgovor!).
  • Slobodno možete koristiti različite čitaonice bilo za individualno bilo za grupno učenje. Dostupno je i korištenje prostora posudbe i informacija za one koji preferiraju “dinamičniju” atmosferu za potrebe učenja. Iako je radno vrijeme za posudbu knjiga od 09.00 do 19.00 (subotom do 13.00), nema brige – čitaonice su otvorene radnim danom od 09.00 do 00.00, subotom od 09.00 do 23.00 i nedjeljom od 09.00 do 20.00 h. U slučaju da ožednite ili vas ulovi želja za „nečim slatkim“ za vrijeme učenja – imamo automat s različitim poslasticama i pićima i kavomat!
  • Svima vama koji želite znati više dostupan je i Vodič za studente.

Čekamo vas u knjižnici!