Kako se nositi sa stresom?
Stres je neizbježan za studente te prevelika količina može negativno djelovati na mentalno i fizičko zdravlje i kvalitetu života. Donosimo par savjeta kako se uspješnije nositi sa stresom.
Zašto je upravljanje stresom važno?
Upravljanje stresom ključno je za svakog studenta zato što ako se razvije kronični stres, on može značajno naštetiti mentalnom i fizičkom zdravlju. Kronični stres često dovodi do fizičkih simptoma kao što su napetost mišića, glavobolja, napadaji panike, bolovi u trbuhu, itd. Ovi simptomi mogu doprinijeti ozbiljnim zdravstvenim problemima poput narušavanja imunološkog sustava i razvoja autoimunih bolesti, problema živčanog sustava i drugih fizičkih stanja. Učinkovito upravljanje stresom pomaže ublažiti ove rizike.
Osim posljedica za mentalno i fizičko zdravlje, stres također može utjecati na akademski uspjeh. Kad su studenti pod stresom, može biti izazovno usredotočiti se, zadržati informacije i postići dobre rezultate na ispitima. Upravljanje stresom može pomoći u poboljšanju akademskih rezultata i učiniti iskustvo učenja ugodnijim.
5 savjeta kako se nositi sa stresom
1) Prepoznaj izvor stresa
Odredi koji ti aspekti uzrokuju stres. To mogu biti ispiti, zadaće, upravljanje vremenom, društveni pritisak ili drugi čimbenici. Razumijevanje izvora stresa može ti pomoći da razviješ ciljane strategije za njihovo rješavanje.
2) Upravljaj svojim vremenom
Ako ti treba podsjetnik na metode upravljanja vremenom, pročitaj prethodni tekst s bloga u kojem smo nešto više pisali o tome.
3) Napravi pauzu
Pravi redovite pauze tijekom učenja kako bi svojem umu dao/dala priliku da se odmori. Uključi se u aktivnosti u kojima zaista uživaš, poput hobija, sporta ili druženja s prijateljima, kako bi se opustio/opustila i napunio/napunila energijom. Rađenje pauze upravo povećava produktivnost!
4) Vodi brigu o sebi
Daj prioritet aktivnostima za njegu mentalnoga zdravlja kao što su dovoljno sna, uravnotežena prehrana i redovito vježbanje ili istezanje. Također možeš pokušati prakticirati tehnike opuštanja poput dubokog disanja, meditacije ili vježbi svjesnosti, koje ti mogu pomoći u smirivanju uma i smanjenju tjeskobe. Briga o fizičkom i mentalnom blagostanju može povećati sposobnost da se lakše nosiš sa stresom.
5) Potraži podršku
Obrati se prijateljima, obitelji ili kolegama koji ti mogu pružiti emocionalnu podršku. Razgovaranje s drugima o uzrocima stresa može pomoći u ublažavanju pritiska.
Ako ti stres postane nepodnošljiv i počne značajno ometati svakodnevni život, razmisli o traženju pomoći stručnjaka za mentalno zdravlje. Oni mogu pružiti smjernice i podršku prilagođenu tvojim specifičnim potrebama.
Kako ti SVKRI može pomoći
Opusti se u našem Mindfulness kutku, koji se nalazi na samom kraju Znanstveno-istraživačke čitaonice.
- Ponesi slušalice i skeniraj QR kodove te poslušaj meditativne videe.
- Opusti se uz naše bojanke.
- Posluži se našim knjigama s uputama kako se nositi sa stresom i kako poboljšati mentalno zdravlje.